Mowa o Escuela Oficial de Idiomas, czyli o ośrodkach, które w Hiszpanii znajdują się w każdym większym mieście. Większość z nich oferuje hiszpański dla cudzoziemców (espańol para extranjeros). Nauka rozpoczyna się na przełomie września i października i trwa do czerwca. W zależności od ośrodka oferowane są zajęcia 2 razy w tygodniu po 2 godziny lub intensywne, codzienne zajęcia. Koszt nauki jest niewielki - w zależności od ośrodka waha się od 60 do 100 euro za cały rok nauki. Oprócz wymiernych efektów, takich jak dyplom ukończenia szkoły i rzeczywista znajomość języka daje też efekty niewymierne, czyli możliwość poznania nowych osób i lepszego zintegrowania się z kulturą.

Oczywiście jest to opcja dla osób na stałe mieszkających w Hiszpanii, którym nie spieszy się z nauką i mogą poświęcić kilka lat na dobre przyswojenie materiału.

Zapisy rozpoczynają się na przełomie marca i kwietnia, ale z reguły do grup dla początkujących można się dopisać nawet na początku roku szkolnego. Rok szkolny kończy egzamin, którego zdanie gwarantuje przejście do następnej klasy a niezdanie powtórkę roku.